С Левкойн се работи по 2 начина – конзолна и графична програма. И двете могат да се изтеглят от ТУК.
Конзолната за най-масовата ОС – Windows, се казва LevCoin-Win-30062019.rar.
Графичната се казва LevCoin-Win-GUI.rar.
В графичната всичко е в менюта и интуитивно направено. Лесно ще се ориентирате сами. Просто пускате програмата, давате и достъп през защитната стена (обикновено WIndows изкарва запитване), изчаквате да синхронизира и работите.
Много е важно да изчакате да синхронизира. При първото пускане това може да отнеме повече време – часове.
За графичната програма може да се наложи да инсталирате някои допълнителни библиотеки на Windows, които не винаги ги има по подразбиране. Ще ви изкара съобщение за липсата им. Възможно е и да имате проблеми с някои антивирусни програми, които разпознават приложението като вирус.
Синхронизацията е нужна и ако ползвате конзолно приложение. То се стартира в Command Prompt чрез файла levcoind.exe. Дори само пускането на този файл е достатъчно – вече сте в мрежата. Ще трябва, разбира се, да изчакате синхронизацията. Синхронизация значи, че целият блокчейн ще се копира на вашия компютър и вие ще станете един от многото абсолютно равностойни членове на мрежата.
В конзолния софтуер можете да и да копаете, докато графичният служи основно за да си гледате портфейла, да правите и получавате преводи. Копаенето става като първо си създадете порфтейл. В графичния го има из менютата. В конзолния с отделното приложение, наречено simplewallet.exe. Като го стартирате, то ще ви предложи да отворите стар или да създадете нов портфейл. Пазете внимателно файла на портфейла и паролата. Те са единственият достъп до мрежата. Ако ги изгубите никой не може да ви възстанови достъпа – дори създателите на койна.
След като създадете порфтейл, взимате адреса си, отивате в първото приложение (levcoind) и пишете:
start_mining <адрес> 1
И започва копаене, което ако намери нещо, ще влее койни във вашия портфейл. Цифрата „1“ значи с колко ядра на процесора ще копаете. Ако имате 8 ядра, можете да напишете 8. Ако са 16, съответно толкова. Можете и да не ползвате всички ядра за копаене.
Колкото повече ядра, толкова по-голям шанс да изкопаете блок и да получите наградата в Левкойни…
Спирането е със stop_mining.
Ако искате да изпращате пари, трябва да влезете в приложението simplewallet.exe (в същата директория е). То се включва едва след като основното приложение – демонът levcoind е вече синхронизиран.
Когато го включите ще ви попита дали да създадете нов порфтейл или да отворите стар. Файлът с портфейла е в същата директория като приложенията. Трябва много да го пазите, да му направите резервно копие и да му помните паролата. Той е единственият ви вход към мрежата. Ако го изгубите, никой не може да ви възстанови достъпа.
След като стартирате simplewallet, командата за изпращане е:
transfer 0 адрес сума
„Трансфер“ е самата команда. Числото 0 е показател за степента на анонимност. Адрес е адресът на портфейла на човека, който ще получава – многобуквен и многоцифрен израз, който портфейлът създава и започва с „bg“.
Сумата е броят Левкойни, които ще пратите, като може и доста дребни дроби.
За всеки трасфер има такса към мрежата (получават я копачите), която е 0.001 левкойна.
Веднага щом пратите, сумата се появява като непотвърдена у другия получател. След още 60 блока за потвърждение и той може да я харчи. Независимо, че е „непотвърдена“, не можете да я върнете вече. Потвърждаването е свързано с работата на мрежата – проверка на транзакции, блокове и пр. А не с желанието на изпращача. Пратени пари – те вече са чужди…
Ако имате нужда от помощ, пишете „help“.
Скоро ще има и по-подробна инструкция… Засега толкова.
Успех и късмет…
Инструкции как се копае има в първата половина на това видео: